emailFB instagram

26 kwietnia 2018

Czy wiesz, jak wygląda stołówka w szkole Twojego dziecka?


Pamiętam, kiedy nasza stołówka była monotonna, długo stało się w kolejce po obiad czy kubek mleka zimową porą. Czas na spokojnie zjedzenie nie miał miejsca. Wszystko musiało się nadgonić w czasie długiej przerwy, bądź krótszej przerwy śniadaniowej. Ba! Do tego czasu nie wliczano nam stania w kolejce. Szybkie jedzenie w późniejszym czasie rzutowało na problemy żołądkowe.. na dłuższą metę dało się to przetrwać. Jednak chciałabym, aby nasze pociechy miały lepiej przychodziły do stołówki z przyjemnością, wiedząc, że zjedzą w przyjemnym otoczeniu oraz na spokojnie swoje drugie śniadanko czy obiad. Jak to wszystko wygląda na dzień dzisiejszy? 

Dzieci uczęszczające do szkoły spożywają w niej nawet 2-3 posiłki dziennie. Dlatego tak ważne jest, by miały one możliwość zjadać je w miejscu dla nich przyjaznym, bezpiecznym i w pełni funkcjonalnym. Spełniająca te wymogi szkolna stołówka pozwoli uczniom komfortowo spędzać czas podczas posiłku, a także może pomóc w nauce właściwych nawyków żywieniowych. „W takiej odpowiedniej przestrzeni dzieci chętnie będą spożywały posiłki, jednocześnie ucząc się zasad wspólnego spędzania czasu przy stole oraz racjonalnego gospodarowania jedzeniem”, podkreśla Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności, partnera społecznego akcji. O taką stołówkę szkoły podstawowe mogą się starać, przystępując do programu „Extra Szkolna Stołówka”, którego inicjatorem jest marka Delma. 

Trwa program „Extra Szkolna Stołówka”, którego celem jest poprawa warunków, w jakich dzieci spożywają posiłki w szkole, a także edukacja dotycząca kształtowania w najmłodszych właściwych nawyków żywieniowych oraz niemarnowania żywności. Partnerem społecznym programu, podobnie jak w poprzednim roku, jest Federacja Polskich Banków Żywności. 



Jak zatem powinna wyglądać szkolna stołówka? 
  • Kolorystyka ścian w szkolnych stołówkach powinna być oparta na odcieniach barw pomarańczowej, żółtej i soczystej zieleni. Kolory mają być energetyczne, nasycone i intensywne, by zachęcać do jedzenia. W aranżacji pomieszczeń związanych z jedzeniem należy unikać zimnych barw, np. niebieskiej. 
  • Meble i wyposażenie szkolnej stołówki powinny sprzyjać spędzaniu w niej czasu i komfortowemu spożywaniu posiłków. Ich wielkość ma być dostosowana do uczniów w różnym wieku. 
  • Stoły powinny być na tyle duże, by swobodnie zmieściło się przy nich kilka osób, nie przeszkadzając sobie wzajemnie oraz tace z jedzeniem. 
  • Najlepiej, aby krzesła zostały wykonane z lekkiego materiału, żeby najmłodsi nie mieli problemu z ich przesunięciem. 
  • Na stołach powinny się znajdować podkładki i serwetki, które stworzą domowy nastrój. Obiad w szkolnej stołówce ma przypominać rodzinny posiłek, przywoływać jego atmosferę. 
  • Wystrój stołówki powinien zachęcać do jedzenia – sprzyjają temu kolorowe grafiki przedstawiające owoce, warzywa, atrakcyjnie podane dania, itp. 

 Ciekawym elementem są dostawiane kanapy. Mogą stać przy stolikach, na przykład blisko okien lub w kątach sali. Dzięki temu do szkolnej stołówki przyjdą nie tylko uczniowie jedzący obiad, ale również ci, którzy chcą spędzić tam przerwę, spożywając przygotowaną w domu kanapkę. 




Funkcjonalne i bezpieczne 

Extra stołówka, poza zachęcającym i przyjaznym wyglądem, powinna być bezpieczna i funkcjonalna. Dzieci muszą komfortowo donieść posiłek na tacach do stolika, przy którym powinny mieć wystarczająco dużo miejsca, by w wygodny sposób zjeść obiad. Bezpieczeństwo jest tu podstawowym kryterium, zwłaszcza, gdy podczas jednej przerwy w stołówce panuje duży ruch i przebywają tam jednocześnie młodsi uczniowie oraz nastolatki. Dlatego warto zwrócić uwagę na to, żeby na stołówce naszych dzieci obowiązywały następujące rozwiązania: 
  • Okienko do wydawania posiłków powinno zostać tak ulokowane, aby umożliwić odbiór obiadów w sposób sprawny i bezpieczny. 
  • Dodatkowe półki na tacki, możliwość osobnego oddawania pustych talerzy lub tac oraz duża ilość miejsca przy okienku – to korzystne rozwiązania, które powinno się zastosować w szkolnej stołówce. Zapewnią one większe bezpieczeństwo dzieci, a także ich komfort psychiczny, bo podczas odbierania posiłku ich talerz nie spadnie, a zupa nie wyleje się. 
  • Ułatwieniem stosowanym przez obsługę stołówki mogą być różnej wielkości naczynia, w zależności od wieku ucznia - na przykład zamiast płytkiego talerza podaje się młodszym dzieciom miseczkę.
  • Przyjazne miejsce do zjedzenia szkolnego posiłku musi ułatwiać zachowanie higieny osobistej. Możliwość umycia rąk przed i po jedzeniu to istotny „rytuał” prawidłowego spożywania obiadu. Na każdym stole powinny znajdować się chusteczki do wytarcia rąk, serwetki przy sztućcach, podkładki pod talerze. 
Szkoły rywalizują o remont stołówki 

W konkursie towarzyszącym programowi „Extra Szkolna Stołówka” nagrodą główną jest sfinansowanie remontu stołówki o wartości 30 000 złotych. Wziąć w nim udział może każda szkoła podstawowa, która zarejestruje się na stronie www.extrastolowki.pl Rejestracji dokonuje dyrektor placówki lub inna osoba dorosła za jego zgodą w okresie od 1 marca 2018r. do 17 czerwca 2018 r. Do zgłoszenia należy dodać aktualne zdjęcie szkolnej stołówki wraz z krótkim opisem, dlaczego to właśnie w tej placówce powinna ona zostać wyremontowana. Od 1 kwietnia 2018 r. do 17 czerwca 2018 r. każdy z nas może głosować na dodane zdjęcia. Każdego dnia dozwolone jest oddawanie 1 głosu o wartości 1 punktu. Na stronie internetowej programu będą się również pojawiały zadania, za które szkoła może zdobyć dodatkowe punkty. Realizacje zadań specjalnych zostaną opublikowane w galerii prac na stronie internetowej www.extrastolowki.pl



Stołówki zostaną wyremontowane w pięciu szkołach – w czterech, które zdobędą największą liczbę głosów, oraz w szkole wybranej przez jury programu. Dodatkowo w 50 kolejnych placówkach w rankingu eksperci Federacji Polskich Banków Żywności przeprowadzą warsztaty dotyczące mądrego gospodarowania żywnością. 50 następnych szkół otrzyma zestaw akcesoriów dekoracyjnych do szkolnej stołówki. Zatem kochani do dzieła!

Aneczka


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly