emailFB instagram

26 lipca 2017

Maluszkowe emocjeNiemowlaki nie tylko odczuwają wiele emocji, od radości i ekscytacji po niepokój i strach. Potrafią również rozpoznawać emocje na twarzach innych. Już noworodki odwzajemniają różne grymasy twarzy, np. uśmiech lub zmarszczenie czoła. Jest to zadziwiająca zdolność, ponieważ te maluchy jeszcze nigdy nie widziały swojego odbicia w lustrze. Skąd więc wiedzą, co mają zrobić ze swoją twarzą, odpowiadając na czyjś uśmiech? Jak zmarszczyć brwi, naśladując czyjąś groźną minę?

Psycholog dziecięcy - ekspertka Fisher-Price dr n. hum. Justyna Korzeniewska w bardzo prosty sposób wypowiada się na temat emocji towarzyszącym niemowlakom. 

Już noworodki odwzajemniają różne grymasy twarzy, np. uśmiech lub zmarszczenie czoła. Demonstrując takie zdolności już w pierwszym miesiącu życia, dziecko wykazuje ogromne zainteresowanie światem. Maluszek wyraża emocje poprzez wyraz twarzy, śmiech lub płacz oraz zachowanie wobec dorosłych. Ilustruje to tabelka, która jednocześnie podpowiada proste zabawy emocjonalne dla Waszych maluszków. 

Wszystkie wrażenia, emocje, nastroje i humory wywołują określone reakcje, które są naturalną formą ich ekspresji. Na każdym etapie rozwoju emocje są wyrażane inaczej, ale jest jedna cecha, która łączy dzieci i ich rodziców. Dorośli, kiedy rozpiera ich energia płynąca z emocji, czują potrzebę działania. Chcą podskakiwać ze szczęścia lub rzucać czymś w gniewie, śmieją się z radości lub krzyczą ze złości. Tak samo maluszek dla prawidłowego rozwoju emocjonalnego potrzebuje ruchu. Dlatego ważnym zadaniem rodziców jest uczenie niemowlaków rozróżniania emocji i rozładowywania napięć. 


Pomocnikami rodziców w tym zadaniu są pewne zabawki. Stworek Humorek i Odjazdowy Stworek od Fisher-Price® zachęcą każdego malucha do bujania się, klaskania lub raczkowania połączonego z pościgiem. Te wszystkie ruchy pozwalają odreagować emocje, a jednocześnie wspaniale rozwijają motorycznie. Obracanie walca na brzuszku Humorka pokazuje emocje w postaci różnych min oraz dźwięków adekwatnych do danego nastroju. Również Odjazdowy Stworek zwraca uwagę wyrazistą mimiką. To naturalnie prowokuje do przytulania i dokładnego badania Stworków, które odwdzięczą się za to ciekawymi wrażeniami dotykowymi. Tekstylne wypustki, aksamitne tasiemki, sznurkowe fryzurki to raj dla ciekawskich rączek maluszka. Kolejnych pretekstów do emocji i ruchu dostarczy Głodny Stworek – Zjeżdżalnia dla krążków. Wesołe melodyjki, wyraziste odgłosy zadowolenia i roziskrzone oczka angażują emocjonalnie. Krążki dające zamknąć się w dłoni, możliwość ich wciskania do otworu, a potem ścigania, gdy toczą się w różne strony – to wspaniałe sposoby na wyrażanie emocji poprzez ruch. 

Pewnie zapytacie się jak to u nas jest z emocjami. Otóż nasz przedszkolak ma swoje upodobania i lubi stawiać na swoim, choć już wie, że mogą (a nie muszą) być tego niedobre konsekwencje. Pozwalamy mu doświadczać tych dobrych emocji, jak i tych złych. Pomagamy mu, poprzez tłumaczenie wybrać właściwą drogę. Natomiast Bartuś przechodzi bunt dwulatka. Jest nieco mocniejszym zawodnikiem od starszego brata. Często sprawdza mnie, czy zgodzę się na jego "widzi mi się" poprzez popadanie emocjonalne skrajności w skrajność (często jest to płacz, a po 2-3 minutach śmiech lub krzyk i pisk). Staram się na większość tego typu zachowań nie zwracać uwagi, bo jest to kwestia do przejścia. Jednak takie dziecko również wymaga naszej uwagi i tłumaczenia, pokazywania oraz przede wszystkim zrozumienia jego stanu emocjonalnego. Ostatnio wygraliśmy Szczeniaczka - uczniaczka od Fisher-Price®, który bardzo wpłynął emocjonalnie na naszego Bartunia. Bardzo lubi się z nim bawić powtarzając melodię lub tańczy, kiedy szczeniaczek śpiewa mu piosenki. Taka zabawa poprzez naukę jest świetna i odkąd mamy naszych chłopców efekty są naprawdę zadowalające.

Przechodzimy już to drugi raz, więc dobrze wiemy jak sobie radzić, aby okiełznać nasze pociechy. Nie mniej jednak robimy wszystko by wyrośli na grzecznych i świadomych swoich wyborów chłopców. A u Was jak to wygląda?

Aneczka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly