emailFB instagram

30 maja 2016

Nocne moczenie u dzieci w wieku wczesnoszkolnym

Przychodzi taki moment w rozwoju naszych pociech, kiedy to przestają nosić pieluszki i zaczynają nosić w ciągu dnia oraz spać w bieliźnie. Jak dziś pamiętam kiedy to Maciuś przechodził ten etap. Zajęło mu to około dwóch może trzech tygodni, kiedy wyskoczył całkiem z pampersów. W dzień jak w dzień, ale w nocy nie raz siusiał do łóżka kiedy to nie kontrolował do końca swoich potrzeb fizjologicznych. Musiałam nabyć mnóstwo prześcieradeł wzbogaconych dodatkowo w ceratki, aby nie przesiąkały na materac. Ależ ja miałam wówczas prania! Pierwszą dobę, kiedy już świadomie wołał, że chce siusiu, byłam tak szczęśliwa, że duma mnie rozpierała na zewnątrz. Moje wysiłki i nauka nie poszły w las. Na szczęście mamy to za sobą, jednak za około rok czasu powtórka z rozrywki będzie z Bartuniem. Miejmy nadzieję, że gładko pójdzie. Jednak w naszym społeczeństwie zdarzają się problemy z dziećmi, które w wieku wczesnoszkolnym siusiają w nocy. Tu już narzuca się pytanie, co może być tego przyczyną... dziś chciałabym Wam trochę to uświadomić, że nie wszystkie sytuacje maja jedną - tą lepszą - stronę medalu. 

Moczenie nocne to nieświadome oddawanie moczu w trakcie snu, występujące u dzieci, które zakończyły już trening czystości lub ukończyły pięć lat. O moczeniu nocnym mówi się, gdy objawy pojawiają się częściej niż dwa razy w tygodniu. Problem ten występuje u ok. 100 mln ludzi, a w Polsce dotyczy prawdopodobnie ok. 300-400 tys. osób. Częstość występowania moczenia nocnego z reguły maleje wraz z wiekiem (3-4 lata).Moczenie nocne to trudność natury psychologicznej zarówno dla dzieci, jak i dla rodzin. Jest źródłem stresu i niepokoju, a w konsekwencji może wywoływać zaburzenia emocjonalne i psychogenne. Należy podkreślić, że zaburzenia te są w większości przypadków konsekwencją a nie przyczyną moczenia nocnego. Rodzice często bagatelizują ten problem i nie zgłaszają się do lekarza. Wizyta u lekarza pediatry, a jeśli trzeba u specjalisty, jest jednak konieczna.Procedura leczenia zaczyna się odpowiedniej diagnostyki, gdzie podstawą jest dokładny wywiad. Przyczyny moczenia nocnego mogą być różne – mogą to być czynniki genetyczne, fizjologiczne lub psychologiczne bądź też ich połączenie. W diagnostyce choroby najważniejsze jest ustalenie rodzaju zaburzeń w oddawaniu moczu. W tym może pomóc dzienniczek mikcji, który rodzice i dzieci znajdą na stronie Suchy Poranek. Następny etap to konkretne badania, które trzeba wykonać.


Co ważne, a często rodzice o tym nie wiedzą, zanim lekarz może dać jakąkolwiek diagnozę i określić leczenie –zawsze wcześniej potrzebuje do tego prowadzonego dzienniczka mikcji. Bez tej informacji rodzice często idą do lekarza, a tam odsyłani są „z kwitkiem” z poleceniem prowadzenia takiego dzienniczka. Dlatego dobrze, żeby również poinformować rodziców, że jest taka procedura, a na stronie Suchy Poranek mogą pobrać gotowy szablon dzienniczka mikcji. Dzienniczek mikcji oraz kalendarz moczenia dostępne są także jako aplikacja mobilna (iOS i Android) w formie interaktywnej gry, angażującej dziecko w rozwiązywanie wspólnego, rodzinnego problemu.
Więcej informacji i odpowiedzi na nurtujące Was pytania odsyłam na stronę Suchy Poranek


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly