emailFB instagram

02 sierpnia 2021

Czy warto mrozić szczypiorek na zimę?

Czy warto mrozić szczypiorek na zimę?
Szczypiorek to niezwykle wszechstronne zioło, które jest również bardzo łatwe w uprawie, bo nawet dzieci mogą śmiało posadzić go na działeczce. Niezależnie od tego, czy używa się go do sałatki, kanapki czy twarożku, aby nadać mu subtelny oraz nieco ostry smak cebuli. Kiedy jednak w ogrodzie pojawi się mnóstwo szczypiorku, zaraz pojawił się pomysł, aby go zamrozić. Długo nie zastanawialiśmy się i zebraliśmy w partiach go z działeczki.


Jak mrozić szczypiorek?
 
Tak naprawdę są dwie możliwości. Można go mrozić tuż po umyciu i osuszeniu w całości lub po pokrojeniu na drobno. A którą wybierzesz, to już od Ciebie zależy.Ale po co go osuszać?
 
Ano dlatego, aby pozostawić go do naturalnego wyschnięcia, lub pozbyć się nadmiaru wody przy pomocy ręcznika papierowego. Dzięki temu Twój szczypiorek po zamrożeniu będzie sypki, a nie złączony w bryłę lodu. To z pewnością ułatwi Ci wybranie potrzebnej ilości do danego dania w okresie, kiedy już go nie będzie zobaczyć na ogródku czy działce.W czym przetrzymać zamrożony szczypiorek?

Szczypiorek należy posiekać jak zwykle no i w takiej formie umieścić w małym słoiczku, plastikowym pojemniku lub po prostu w woreczku. My wybraliśmy te ostatnia formę. Mrożony w takiej formie jest bardzo łatwy do użycia, ponieważ można wyjąć z zamrażarki dokładnie tyle, ile potrzebujemy, a następnie resztę włożyć z powrotem. Pojedyncze kawałeczki szczypiorku są gotowe do posypania na kanapki czy ulubioną jajecznicę. W tej formie bardzo szybko się rozmraża, a jego smak i aromat nie odbiega od świeżego. Jedynie ciut gorzej z jego naturalną strukturą sprzed zamrożeniem.


Czy szczypiorek jest wartościowy w naszej diecie? 

Zdecydowanie tak, bo już w 100 g świeżej masy znajduje się około 80 mg witaminy C, 26 mg karotenu oraz 16 mg olejków eterycznych zawierających siarkę. 100 g szczypiorku to 64 kcal. Szczypiorek jest bogatym źródłem soli mineralnych. Zawiera znaczne ilości soli potasu, wapnia, sodu, fosforu, magnezu i żelaza. Obok soli mineralnych i witaminy C, zawiera również witaminy z grupy B. Szczypiorek dzięki zawartości olejków eterycznych pobudza przemianę materii, obniża ciśnienie krwi oraz działa bakteriobójczo. Tak więc zalety szczypiorku są zbliżone do tych jakie mają krewniacy z rodziny liliowatych, takich jak czosnek oraz cebula.


Dodatkowo powiem Wam, że jest bardzo często używany w naszym domowym menu do przeróżnych dań. Wykorzystywany jest często do kanapek z pomidorkiem i jajkiem, jak również do sałatek.
 
mrożony szczypior

 
A Wy mrozicie zioła na zimę?  
 


Zainteresował Cię ten post? Miło mi będzie, kiedy:
 • pozostawisz komentarz pod postem
 • udostępnisz go u siebie w mediach społecznościowych(wpis TUTAJ) 
 • zaobserwujesz mojego Facebooka 
  zaobserwujesz mojego Instagrama ;

  Brak komentarzy:

  Prześlij komentarz

  Printfriendly