emailFB instagram

17 grudnia 2020

Jak suszyć pomarańcze na choinkę?

Jak suszyć pomarańcze na choinkę?

 

Suszone pomarańcze na choinkę to świetny pomysł na na ozdoby świąteczne DIY. Przede wszystkim to ekologiczne ozdoby, jak również nie poświęcają sporo czasu do ich wykonania. Tak naprawdę wystarczą dobre chęci, aby basze ozdoby świąteczne wyglądały gustownie oraz elegancko. Takie ozdoby są często wykorzystywane do dekoracji świec, świątecznych wieńców czy obręczy na sztućce. Ogranicza nas tylko i wyłącznie wyobraźnia.

 

Przygotuj owoce oraz akcesoria


Aby wykonać ozdoby z pomarańczy potrzebujesz kilku owoców – najlepiej dojrzałych oraz średniej wielkości i oczywiście pokrytych grubą skórką. Przyda się nam również długi ostry nóż, deska do krojenia, papierowe ręczniki oraz papier do pieczenia. Na początku dokładnie umyjmy pomarańcze. Trzeba koniecznie wspomnieć, że jeśli pomarańcze mają służyć tylko ozdobie, skórkę jak najbardziej można zostawić – plasterki będą wówczas ładniejsze i trwalsze. Owoce pokrój na plastry grubości 5-8 mm. Jest to bardzo ważne, bo zbyt grube porcje będą wolno schły, a po wyschnięciu nie będą przepuszczać światła. Z kolei zbyt cienkie w czasie suszenia mogą się przypalić lub popękać. Każdy plaster należy osuszyć kawałkiem papierowego ręcznika.

Suszone pomarańcze - krok po proku

Suszenie pomarańczy w piekarniku


Blachę do pieczenia wyłóż papierem i ułóż na nim wcześniej odsączone plastry pomarańczy. Następnie wyłóż blachę do piekarnika na środkową półkę oraz ustaw niską temperaturę, najlepiej na 100°C. Na ogół do wysuszenia pomarańczy potrzeba 3-4 godzin, ale jest to kwestia tylko i wyłącznie indywidualna, zależna od owoców. Jedne plastry mogą schnąć szybciej, inne wolniej, dlatego musisz bardzo często sprawdzać, co dzieje się we wnętrzu piekarnika. Najlepszym rozwiązaniem jest przewracanie co 30 minut plasterki na drugą stronę, tak aby schły równomiernie, gdyż obracanie zapobiegnie też poskręcaniu owoców.

Jak suszyć pomarańcze


Suszone pomarańcze są już gotowe. Uwydatnia je przede wszystkim, to że mają intensywną pigmentację pomarańczowego koloru i pięknie przepuszczają światło. Można je jak najbardziej powiesić na choince utrzymanej w rustykalnym stylu – dekoracje w tym wypadku powinny być minimalistyczne oraz wykonane z naturalnych materiałów. Pomagając sobie grubą igłą, przez plasterki pomarańczy przebić można  sznureczki lub wstążki, na których zawisną na gałązkach choinki. Suszone pomarańcze można zawiesić w naturalnym stanie lub wzbogacić o dodatkowe elementy. Idealnie prezentują się również jako dodatek do stroiku adwentowego. Jest wiele możliwości, gdzie może je tak naprawdę wykorzystać. 

 
Suszone poimarańcze jako ozdoba choinkowa


Stroik adrwntowy


Znacie jeszcze inne sposoby suszenia pomarańczy?

Jestem ciekawa, czy w Waszych domach one już zagościły.  

 


Zainteresował Cię ten post? Miło mi będzie, kiedy:
  • pozostawisz komentarz pod postem
  • zaobserwujesz mojego Facebooka
  • zaobserwujesz mojego Instagrama;

  • Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Printfriendly