emailFB instagram

02 czerwca 2020

Zadbaj o swoje dziecko już w trakcie ciąży

Zadbaj o swoje dziecko już w trakcie ciąży

Ciąża to szczególny stan, w którym kobieta musi o siebie dbać podwójnie. Jest odpowiedzialna bowiem nie tylko za swoje zdrowie i samopoczucie, ale również za tego drugiego, małego jeszcze człowieka, którego nosi pod sercem. Jak zatem sprawić, żebyśmy czuły się lekko i dobrze w ciąży? O czym pamiętać przy okazji przygotowywania posiłków i ewentualnej suplementacji? Czy korzystanie z witamin, dodatków i żywności specjalnego przeznaczenia wymaga konsultacji z lekarzem?

 

1. W ciąży warto się ruszać

2. Dobra dieta to podstawa

3. Suplementy i witaminy pod kontrolą lekarza

 


W ciąży warto się ruszać

Oczywistym jest, że ruch to zdrowie. Także gdy jesteśmy w ciąży, nie powinnyśmy o nim zapominać. W pierwszych miesiącach ciąży, jeżeli uprawiamy jakiś sport regularnie, warto poradzić się lekarza i zapytać, czy będzie on bezpieczny dla naszego dziecka. Jeżeli tak, po prostu kontynuujmy nasze treningi dokładnie tak samo, jak przed okresem ciąży, opcjonalnie - z mniejszą intensywnością. Z kolei gdy jesteśmy już w bardziej zaawansowanej ciąży, powinnyśmy zacząć bardziej uważać na rodzaj aktywności, jakiej się podejmujemy. Nie oznacza to, że nie wolno nam nic - ruch jest bardzo wskazany - jednak powinnyśmy również skonsultować się z naszym lekarzem w kwestii częstotliwości i zakresu naszych możliwości. Chodzi w końcu o to, by zadbać o zdrowie nasze i naszej pociechy, a nie narazić je na szwank.

 


Dobra dieta to podstawa


Dobra dieta służy nie tylko nam, ale i naszemu dziecku. W okresie ciąży pożytkujemy energię za dwoje, w związku z czym musimy też odpowiednio dużo jej dostarczyć. Jadłospis bogaty w warzywa, zdrowe tłuszcze i pełnoziarniste produkty będzie dobrą podstawą do zagwarantowania naszej pociesze dobrego startu w życiu, a nam samym ułatwi utrzymanie organizmu w dobrej kondycji. Nie zapominajmy również o spożywaniu mięsa i ryb, ponieważ są one źródłem wielu cennych składników odżywczych, jak na przykład witaminy z grupy B, a w szczególności witamina B12, kwasów omega oraz tłuszczy, które - będąc nośnikiem smaku - sprawią, że nasze posiłki będą lepsze w odbiorze i sprawią nam przyjemność. Nie martwmy się również o to, że przytyjemy - w ciąży jest to normalny proces, tak długo, jak "zdobywanie" kolejnych kilogramów nie przebiega szczególnie gwałtownie lub gdy nie jest ich za dużo. Jeżeli jednak mieścimy się w przedziale 10-12 kilogramów, nie mamy się czym martwić.

 


Suplementy i witaminy pod kontrolą lekarza

Dodatkowa suplementacja może być szczególnie istotnym krokiem w czasie, gdy jesteśmy w ciąży. Dotyczy to szczególnie tych kobiet, u których wykryto niedobór witamin i substancji odżywczych jeszcze przed potwierdzeniem, że spodziewają się potomka. Pamiętajmy jednak, że suplementy i witaminy to nie przysłowiowe cukierki i jeżeli zdecydujemy się na ich zażywanie, powinnyśmy dokładnie omówić ten temat z naszym lekarzem. Jest to ważne nie tylko ze względu na nasze własne zdrowie, ale również ze względu na to, że suplementy potrafią różnić się między sobą jakością, a także wpływać na nas niekorzystnie, jeżeli będziemy używać ich w zły sposób. Witaminy dla kobiet w ciąży są bardzo ważne, jednak powinny być zawsze dawkowane i przyjmowane pod kontrolą, a w razie jakichkolwiek wątpliwości powinnyśmy natychmiast porozmawiać o tym z lekarzem.

 

Dobre samopoczucie w ciąży wynika z wielu różnych czynników i jest wypadkową tychże. Starajmy się więc zadbać o każdy aspekt naszego życia, zamiast skupiać się tylko na jednym z nich - dzięki takiemu podejściu osiągniemy najlepsze efekty i sprawimy, że nasza pociecha przyjdzie na świat zdrowa.
Zainteresował Cię ten post? Miło mi będzie, kiedy:
  • pozostawisz komentarz pod postem
  • udostępnisz go u siebie w mediach społecznościowych(wpis TUTAJ) 
  • zaobserwujesz mojego Facebooka ;
  • zaobserwujesz mojego Instagrama ;

  • Brak komentarzy:

    Publikowanie komentarza

    Printfriendly