emailFB instagram

10 lipca 2019

Jak zachęcić dziecko do rozwijania dobrych nawyków czytania, aby samo zaczęło czytać bez przymusu?Czytanie dzieciom od najmłodszych ich chwil życia niesie ze sobą nieocenione korzyści. Należy jednak pamiętać, że chwile spędzone z książką to najpiękniejszy czas, jaki możemy zaoferować najmłodszym. Dzieci w każdym wieku potrafią docenić czym jest rozwijająca się w nich wyobraźnia. Jeśli nie są gotowe na to, by rozpoznać słowo pisane, mogą być w stanie doskonalić swoje umiejętności językowe, słuchając książek, które są im czytane, a później w dwojaki sposób są rozumiane przez nich.Tworzą swoje historie lub tez rysują postacie z ulubionych książek - bynajmniej tak jest u nas. Rodzice oraz nauczyciele mogą pomóc w kształtowaniu miłości do czytania książek poprzez czytanie im ciekawych przygód różnych książkowych bohaterów.Sprawmy, aby czytanie było przyjemnie odebrane przez dziecko


Podczas czytania dziecku zaspokajamy jego emocjonalne potrzeby, takie jak chociażby bliskość czy też uświadomienie sobie o zainteresowaniu sobą przez rodzica. Jesteśmy blisko ze swoją pociechą, więc zacieśniamy łączącą nas więź. Czytając dziecku, wyrażamy swą miłość oraz zainteresowanie. Dzieci z radością odczują, że ten czas zarezerwowany jest tylko dla Was - nie dla innych. W efekcie, w dziecku wzrośnie poczucie, że jest ważne oraz kochane. W ten sposób budowana jest pewność siebie jak i wiara we własne możliwości.


Czytajmy książki o różnej tematyce


Najczęściej u nas sięgaliśmy po książki z przygodami Tomka i jego przyjaciół. Później nastał czas na Binga. Teraz sięgamy po przygody z bohaterami Disney'a, jak również te bardziej przygodowe, a nawet komiksy czy poradnikowe dotyczące gier. Wachlarz zainteresowań chłopcy mają przeróżny - co mnie bardzo cieszy. Niech sięgają po te tytuły, po które ich doprowadzi wyobraźnia..


Czytajmy codziennie przed snem


U nas już nie ma zmiłuj, czytamy książki codziennie. Czasami jestem padnięta, ale staram się tego nie pokazywać chłopcom i z przyjemnością każdego wieczoru, kiedy leżą pod kołderką czytamy książeczki. Ostatnio Maciuś przeczytał jedną stronę bajki dla Bartka na dobranoc. Takie rytualne czytanie przed snem zawsze odbierają pozytywnie. 


Zabierz dziecko do lokalnej biblioteki


U nas przygoda z biblioteką zaczęła się ponad dwa lata temu. Zaczęło się tak naprawdę od momentu, kiedy Maciuś przyniósł do domu książeczkę, jaką pożyczył w przedszkolu ze stoiska naszej Miejskiej Biblioteki. Później zaproponowałam mu, aby założyć kartę w bibliotece z prawdziwego zdarzenia. Poznał nowe miejsce, do którego z przyjemnością wracamy praktycznie co miesiąc, aby wymienić książki. W ogólnym przypadku nie musi to być wcale miejska biblioteka, może to również być ta - w szkole. Jest naprawdę wiele możliwości do wyboru. 


Kupuj książki, takie, aby wchodziły w zakres zainteresowań Twojego dziecka


Tak jak wspomniałam, chłopcy mają szeroki wachlarz zainteresowań. Zaprezentuję zatem te pozycje książkowe z Wydawnictwa Wilga, jakie przeczytaliśmy i były już próby czytania przez naszego starszaka. Są to przede wszystkim książki, które uczą czytania przez stopnie trudności, są to lektury z jakimi zapozna się nasz syn idąc do szkoły podstawowej, są to również książki zapoznawcze co się dzieje, kiedy idziemy do przedszkola. 
Książeczki fajnie przemawiają do dzieci, które dopiero spotkają się z przygodą w przedszkolu. Nasz Bartek z zaciekawieniem słuchał każdego zdania, kiedy mu czytałam książeczkę jak główny bohater książki idzie do przedszkola. I padło pytanie do mnie: ' Mamo a ja tak tez będę mieć?' :) Powiem Wam, że mega mnie to ucieszyło.. A co Go czeka w przedszkolu - sam zobaczy, chociaż już mu Maciek trochę opowiedział co jest fajnego w przedszkolu. 
Seria śledzi losy rodziny Mazurskich w czasie ich wakacyjnych podróży przez europejskie miasta. Każdy tom dzieje się w kilku krajach. Rodzina przemierza samochodem państwa, zatrzymując się na jakiś czas w różnych miejscach, zwiedzając i przeżywając przy tym wiele zabawnych perypetii. Czytelnicy mogą wraz z nimi poznawać ciekawostki o zwiedzanych miejscach, miejscowych zwyczajach, zabytkach i atrakcjach, jedzeniu itp.Superrelacja zza kulis programu! Książka dla wszystkich pasjonatów gotowania, jedzenia i magicznego świata telewizji. Kamera, akcja, gotowanie! Czwórka młodych bohaterów – Tate, Rae, Caroline, Oliver – staje w szranki w jednym z konkursów kulinarnych. Jak wyglądają kulisy telewizyjnych konkursów? Jak dzieci poradzą sobie przy przed kamerami? Jak poradzą sobie z przyrządzaniem wymyślnych dań? Wciągająca, pouczająca, z przepisami.
Wesołe życie zwierząt to bardzo dowcipne opowieści ze świata zwierząt. Bawią do łez i odpowiadają na pytania, o czym tak naprawdę myśli jamnik patrząc na długą kiełbaskę? Dlaczego kot czasami omija kuwetę? Książka jest jednak nie tylko zabawna, ale i uczy empatii. Wewnątrz – prawdziwa gratka. Czarno-białe ilustracje autorstwa wielokrotnego laureata konkursów graficznych Roba Jonesa.

Dołączcie do Tajnego Klubu Superdziewczyn, który bierze udział w niezwykłym Festiwalu Sztuk Ulicznych i Magii. Przyjaciele uczą się magicznych sztuczek i niezwykłych akrobacji. Są świadkami zdumiewających pokazów linoskoczków i muszą podjąć decyzję, czy chcą… zniknąć! Podczas swojej cyrkowej przygody paczka przeprowadza kolejną tajną misję – na rzecz cyrkowych zwierząt. Przekonajcie się, czy Emi i Tajny Klub Superdziewczyn pomogą najsympatyczniejszym cyrkowym aktorom!
Kontynuacja bestsellerowej serii o zgranej grupie dziewczyn, które prócz tego, że mają zwykłe "dziewczyńskie" problemy, to jeszcze zajmują się kodowaniem. Porusza problemy tolerancji, zrozumienia dla wszelkich przejawów inności. Książka zawiera wiele praktycznych informacji związanych z kodowaniem, ale nie brakuje też wątków emocjonalnych – tak ważnych dla nastolatek. Mentorka serii, charyzmatyczna Reshma Saujani to prawniczka, która między innym przez swoją fundację Girl To Code zachęca dziewczyny nie tylko do programowania, ale do przełamywania barier społecznych, odwagi i realizacji marzeń.
Książkożercy to seria książeczek przygotowanych z myślą o dzieciach, które wkraczają w świat liter, słów i zdań. TRZY POZIOMY dostosowane do umiejętności dziecka. OPIEKA MERYTORYCZNA dydaktyka i językoznawcy z Uniwersytetu Warszawskiego. CIEKAWE HISTORIE bez nudy. Maćkowi bardzo spodobały się te książeczki i od razu zaczął składać literki w wyrazy. Dziś czyta je już lepiej i płynniej. Mimo to na samym początku wywarły ogromne wrażenie. Jesteśmy ciekawi kolejnych serii Książkożerców :)Post udostępniony przez Ania M. (@womenspassions)Podsumowując, czytanie dzieciom jest przyjemną, zdrową ucieczką od nudy, czy też profilaktyką działań aspołecznych. U nas doprowadziło to do tego, że nabywanie odpowiednich książek do ich zainteresowań wpłynęło na to, że nasz Maciek, który po wakacjach ruszy do szkoły podstawowej już śmiało składa litery w wyrazy. Idzie mu coraz płynniej. Systematyczna nauka w przedszkolu oraz czytanie książek w domu odniosło nasz mały sukces!


A jak to jest u Was? Czytacie książki? 
Jakie są Waszymi ulubionymi?Zainteresował Cię ten post? Miło mi będzie, kiedy:
  • pozostawisz komentarz pod postem
  • udostępnisz go u siebie w mediach społecznościowych(wpis TUTAJ) 
  • zaobserwujesz mojego Facebooka ;
  • zaobserwujesz mojego Instagrama ;


  • Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Printfriendly