emailFB instagram

07 kwietnia 2018

Samo Sedno | Zgodne rodzeństwo; Rodzicielstwo bliskości; Dodaj mi skrzydeł! Jak rozwijać u dzieci motywację wewnętrzną?; Akwarium - kompendium dla początkujących i zaawansowanych; Kierunek: Freelance


Przez kolejny czas w wolnych chwilach czytałam książki, które w jakiś sposób polepszą mnie jakościowo w różnych sytuacjach życiowych. Pozycje wydawnictwa Samo Sedno w punkt trafiają do mnie i naszej rodzinki. Jak nie patrzeć - uczymy się całe życie, a zdobyta wiedza zawsze w jakimś stopniu owocuje w praktyce. Małe cele zawsze cieszą i każdy o tym wie. Chciałabym Wam dziś przedstawić z jakimi książkami w ostatnim czasie zdążyliśmy się zapoznać. 





Maciuś za rok skończy przedszkole. Po wakacjach pójdzie do szkoły podstawowej, gdzie wszystko dla niego będzie nowe. Zmiany nie tylko zajdą w jego nowym otoczeniu, ale również stan emocjonalny także może nastawić się inaczej. Stres go może zjadać od środka, bądź niektóre sytuacje po prostu przerosnąć. Chciałabym bardzo, aby sytuacje, z którymi się spotka nie odbijały się w domu na rozładowaniu emocjonalnym na nas rodzicach czy tez młodszym bracie. W tej książce jest opisane w jaki sposób sobie poradzić własnie z emocjami dzieci 7-14 at, kiedy rozpoczynają naukę w szkole. Ten poradnik podpowie nam jak prowadzić rozmowy nastawione na zmianę zachowania dziecka, tak aby nie kończyły się kolejną awanturą; jak pomóc dziecku radzić sobie z porażką; w jaki sposób mądrze chwalić i krytykować; jak pomóc dziecku realizować jego pasje i cele., czy też jak budować emocjonalne zasoby małego człowieka. Mogę się założyć, że będę wracać do niej jak tylko Maciuś pójdzie do szkoły. Książka jest bardzo fajnie napisana i rzeczywiście trafia do rodziców już nie tak małych dzieci.




Z rodzicielstwem bliskości spotyka się każdy nowo upieczony rodzic, któremu na świat przyszło maleństwo. Od pierwszych chwil narodzin każda mama z pewnością pamięta, jak położono jej dzieciątko na piersi tuż po urodzeniu. Kontakt skóra do skóry przynosi wiele korzyści dla mamy i dziecka. Właśnie wtedy budzi się rodzicielstwo bliskości, które należy pielęgnować jak najdłużej. To dziecko ma się czuć bezpieczne przy rodzicach, musi widzieć w nich wsparcie oraz przyjaciela. Wzajemny szacunek, zrozumienie oraz respektowanie potrzeb to tylko niektóre aspekty, które powinny być w naszej więzi z dzieckiem. W książce znajdziemy takie aspekty jak np. przedstawia sposoby świadomego wychowania dziecka z perspektywy rodzicielstwa bliskości; uczy współpracy między rodzicami a dzieckiem z zachowaniem wzajemnego szacunku i zaufania; wyjaśnia, na czym polega reguła jaskiniowca, współczesne BLW czy technika LAM; pomaga rozwiązywać codzienne problemy związane z żywieniem, usypianiem czy uspokajaniem malucha, czy też przełamuje stereotypy i obala mity związane z wychowaniem dziecka.



Podejrzewam, że każdemu rodzicowi marzy się, aby ich dzieci były zgodne ze sobą i najlepiej, jakby w ogóle się nie kłócili czy bili. W mojej sytuacji jest tak, że pomiędzy mną a rodzeństwem jest za duża różnica wieku (prawie 7 lat) i nigdy nie znaleźliśmy wspólnego języka. W mojej rodzince między chłopcami jest różnica 3 lat i jednego miesiąca. Potrafią od samego początku fajnie razem się bawić, a Bartuś naśladuje starszego brata w tym co może i potrafi już dokonać. Czy się potrafią razem dogadać i są zgodnym rodzeństwem? Na chwilę obecną tak i mam nadzieję, że taka więź będzie u nich jak najdłużej. Poradnik nam podpowie dużo ciekawych sytuacji, z którymi każdy z nas tak naprawdę może się poznać lub już zdążył przeżyć. Są to m.in. jak poinformować dziecko o tym, że będzie miało siostrę lub brata; jak wspierać dziecko, kiedy maluszek jest już w domu; co może zbliżyć do siebie rodzeństwo; jak reagować na agresję i przemoc; jak być sprawiedliwym rodzicem i co to właściwie znaczy; dlaczego kłótnie są potrzebne i do czego prowadzą; jak wdrożyć dzieci do obowiązków domowych oraz jak chwalić, by nie szkodzić. Myslę, że każdy z rodziców odnajdzie się w tym poradniku, bo do nas trafił on w samo sedno.



Zawsze chcieliśmy mieć w mieszkaniu pupila, nie patrzyliśmy wówczas czy to będzie piesek, kotek czy tez inne zwierzątko. Jednak kiedy okazało się, że nasi chłopcy to alergicy, to postanowiliśmy założyć akwarium. Akwarium, było również marzeniem męża, ponieważ jako dziecko miał w rodzinnym domu swoje mniejsze akwarium. Zaczynaliśmy od zera i małej wiedzy o zakładaniu. Do dziś czytamy różnego rodzaju poradniki. Jednym z nich jest właśnie to kompendium dla początkujących i zaawansowanych. Znajdziemy w nich porady i pokazuje, jak zacząć przygodę z hodowlą ryb i jakie gatunki wybrać do domowego zbiornika; wyjaśnia różnice między akwarium biotopowym, japońskim czy holenderskim i podpowiada, jakie będzie odpowiednie dla twojej hodowli; radzi, który filtr wybrać i jakie bakterie żyjące w zbiorniku są pożyteczne; podpowiada, jak zdrowo żywić ryby i przygotować najlepsze menu domowym sposobem, a także jak rozpoznać chorobę oraz skutecznie leczyć podopiecznych; objaśnia, jakich reguł przestrzegać podczas sadzenia roślin i które gatunki wybrać do akwarium. A to nasze akwarium ;)




Ten poradnik przeczytałam, aby znaleźć pewne rozwiązania w przyszłości dla siebie. Jedną z moich pasji jest pisanie bloga.  Pasją, która potrafi mnie oderwać choć na chwilę od rzeczywistości i dać się wyciszyć. Według statystyk widzę, że dużo osób znajdzie w nim coś dla siebie. Widzę również, jakie przedziały wiekowe do mnie trafiają najczęściej. I przede wszystkim jest progres, o którym pisałam TU. Dla mnie to przede wszystkim pewna informacja i wskazówka, aby tworzyć dalej, gdyż widzę przesył informacji jaki do Was trafia. Póki wychowuję chłopców i są w wieku przedszkolnym chcę się podszkolić, aby w końcu ukierunkować się w tym temacie. Wiem, że konkurencja nie śpi i są hejterzy, którzy wcielają się za fikcyjne osoby, aby mi tylko dowalić. Na szczęście w sieci nikt nie jest fikcyjny i potrafię to sprawdzić. A każde uderzenie hejtera działa na mnie jako motywator 😎Książka ta trafia do mnie z bardzo przydatnymi informacjami, które z pewnością wykorzystam w przyszłości. Znalazłam w niej praktyczne informacje o: odkrywaniu swoich mocnych stron i wykorzystywaniu ich w pracy freelancera; zawodach z freelancerskim potencjałem; budowaniu autentycznego i spójnego wizerunku; przygotowywaniu profesjonalnego portfolio oraz o właściwym organizowaniu swojej pracy.



Powiem Wam, że poradniki rzeczywiście trafiają w samo sedno do mnie z tematami takich z życia wziętych i które czekają na mnie w niedalekiej już przyszłości. Mam nadzieję, że wiedza przekazana z poradników będzie wykorzystana przez nas w sposób właściwy. A Wy znacie te pozycje książek? Które tematy są dla Was znane? 


Aneczka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly