emailFB instagram

04 stycznia 2016

Nebulizacja dróg oddechowych

Nebulizacja - terapia aerozolowa jest nowoczesną i bardzo skuteczną metodą leczenia schorzeń dróg oddechowych. Kiedyś można było poddać się takiej terapii tylko w szpitalach czy inhalatorniach. Dziś dostępne są na rynku małe oraz poręczne aparaty do nebulizacji, które możemy używać na spokojnie w domowym zaciszu.


Nebulizator to specjalne urządzenie, które za pomocą sprężonego powietrza (aparaty pneumatyczne) lub ultradźwięków rozbija wlane do niego lekarstwo na mikroskopijne cząsteczki, a następnie rozprasza w postaci delikatnej mgiełki, widocznej gołym okiem. Tę mgiełkę chory wdycha podczas zabiegu, a unoszące się w niej cząsteczki lekarstwa z każdym wdechem są transportowane w głąb układu oddechowego. Podczas zabiegu należy użyć odpowiedniej maseczki lub ustnika. To podnosi skuteczność zabiegu i zapobiega stracie leków. Są różne rodzaje maseczek i ustników, w zależności od tego, czy chory powinien oddychać przez nos (np. przy zapaleniu zatok, niedrożności nosa) czy przez usta (np. w chorobach oskrzeli lub płuc). Z nebulizatorem spotkałam się już jakiś czas temu, ale jedynie obijały mi się o uszy jego pozytywne skutki terapii. Każdy, kto go używał lub stosował do inhalacji dla swoich pociech, to chwalił, że szybko zwalcza infekcje i wirusy. Byłam niedowiarkiem do czasu, kiedy sama go nabyłam i zaczęłam stosować u siebie i dzieci. Początkowo stosowałam u starszego synka - przedszkolaka, który w październiku co jakiś czas przychodził z przedszkola zakatarzony. Osobiście odchodziłam od zmysłów, bo nie pomagały ani krople ani syropy zwalczające katar i zatoki. W końcu koleżanka mi przegadała do rozsądku i zaczęłam go używać go razem z solą fizjologiczną.


A dlaczego solą fizjologiczną? Gdyż przyjmowana z pokarmem szkodzi, jednak stosowana w formie nebulizacji jest eliksirem życia i zdrowia. Jeden seans inhalacyjny w grocie solnej wystarczy, by uspokoić nerwy i nabrać sił. Kilka sesji poprawia odporność i leczy poważne przypadłości układu oddechowego – skuteczniej niż antybiotyki. Po niecały tygodniu Maciuś pozbył się kataru. Jednak przyszedł niefajny czas, kiedy Bartuś zaczął kaszleć suchym kaszlem. Poszłam do lekarza i zalecił nam pod obserwacją szpitalną również nebulizację. Pediatrzy na oddziale przepisali nam odpowiednie leki, które miały na celu podczas nebulizacji pozbyć się kaszlu na dobre. Po tygodniu infekcja minęła. Od tego momentu jestem przekonana do nebulizatora już na zawsze! Gdy tylko Maciuś przychodzi i zaczyna kichać raz za razem, to przygotowuję mu inhalację z solą fizjologiczną. Po kilku godzinach problem znika. Dlatego inhalacja jest doskonałą metodą leczniczą i świetnie sprawdza się w leczeniu schorzeń dróg oddechowych, ponieważ środek leczniczy trafia dokładnie tam, gdzie powinien – bezpośrednio do chorego organu. I może od razu zacząć działać. Tradycyjne inhalacje znakomicie sprawdzały się głównie w przypadku kataru, ponieważ pomagały niwelować symptomy choroby, udrażniając nos. Jaki wybrać nebulizator dla pociechy? Taki, aby odnosił przede wszystkim ulgę oraz był jak najbardziej komfortowy w użytkowaniu. Wiadomo, że im lepszy w działaniu, tym bardziej jego cena będzie szarpała po kieszeni. Jednak jeżeli zależy nam na zdrowiu naszych najbliższych, to wybierzmy ten najbardziej nam odpowiedni. Na dzień dzisiejszy najbardziej popularne leki, które są niezbędne do nebulizacji to:
  • Pulmicort nebulisation (Budesonidum) – zawiesina do nebulizacji
  • Nebbud – płyn do inhalacji
  • Steri-Neb Salamol (Salbutamolum) – płyn do nebulizacji
  • Flixotide (Fluticasoni propionas) – zawiesina do nebulizacji
  • Mucosolvan (Ambroxolum) – płyn do nebulizacji
  • Berodual (Fenoteroli hydrobromidum, Ipratropii bromidum) – płyn do nebulizacji
  • Atrovent (Ipratropii bromidum) – płyn do nebulizacji
Większość z nich są przepisywane po uprzedniej konsultacji lekarskiej, jednak są one skuteczne! Mieliście już do czynienia z tą metodą leczenia dróg oddechowych? Jak sprawdziło się to w Waszym przypadku?
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Printfriendly