emailFB instagram

01 sierpnia 2019

Dlaczego zabawki interaktywne są idealnym pomysłem na rozwój naszego dziecka?Każde dziecko uwielbia zabawę, dzięki której może szczęśliwie oraz radośnie spędzić czas, rozwijając przy tym swoje zmysły, jak i umiejętności. Dla wielu rodziców kupowanie zabawek stanowi nie lada wyzwanie, dla mnie bynajmniej był to kłopot, mimo to kierowałam się zawsze pewnymi zasadami, aby krok po kroku chłopcy mogli rozwijać się. Bierzemy zawsze to pod uwagę, aby zabawka nie tylko bawiła, ale także spełniała rolę edukacyjną. Dlatego bardzo popularne już od dłuższego czasu są zabawki interaktywne.


Dzięki zabawkom interaktywnym chłopcy dotychczas poznali siebie oraz swoje możliwości, a także po części budują swój charakter oraz własny system wartości. Odpowiednie zabawki, dobrane oczywiście do ich wieku, wpływają także na rozwój inteligencji u dziecka - nie tylko wrodzoną, ale również społeczną, jak i emocjonalną. Dzięki takim zabawkom dzieci rozwijają swoją motorykę, wyobraźnię, poczucie estetyki, a także uczą się samodzielności.


Wiele takich zabawek można znaleźć na stronie Allegro: https://allegro.pl/kategoria/dla-niemowlat-interaktywne-261478, gdzie jest ich szeroki wybór: od tych prostych w obsłudze zabawek przez pluszaki, które zaśpiewają oraz policzą z Twoją pociechą. Są też takie, przy których dziecko już musi pomyśleć i ustawić zabawkę w odpowiedni sposób. Krócej mówiąc uczy dziecka programowania oraz kodowania. Czym w ogóle są zabawki interaktywne?

To rodzaj zabawek, które wchodzą w interakcję z naszym dzieckiem – zabawka wpływa na dziecko, a dziecko na zabawkę. Przede wszystkim posiada rozwiązania, dzięki którym nasze dziecko sprawia, że zabawka oddziałuje na niego poprzez dźwięk lub ruch. Zabawki interaktywne charakteryzują się zazwyczaj nieco wyższą ceną. Mimo to ich główną zaletą jest rozbudzenie ciekawości naszego malucha oraz spontaniczności jego radosnego zachowania. Na samym początku może on być ostrożny, z czasem już staje się jego ulubioną zabawką, przy której spędza większość czasu, radośnie i głośno bawiąc się nią. To także odpowiednie rozwiązanie dla maluchów, które dopiero co poznają zasadę przyczynowo-skutkową.
                      Jakie funkcje posiadają zabawki interaktywne?


Zabawki interaktywne u nas sprawdziły się przede wszystkim dbając o rozwój naszych dzieci już od pierwszego roku życia. Ponadto pomagają aktywizować całe ciało dziecka poprzez poruszanie rączkami, skakanie czy też bieganie. Są również idealne do rozwoju zdolności manualnych i umysłowych, często wyposażone są w rozmaite melodie, które umuzykalniają nasze maluchy. Uczą alfabetu, cyfr, liczenia, kolorów, zwrotów grzecznościowych, nazw, odgłosów zwierzątek. Niektóre modele czynią to nie tylko w języku polskim. Zabawki zachęcają do tego, aby nasze dzieci uczyły się logicznego myślenia. Wiele zabawek interaktywnych posiada specjalne otwory w różnych kształtach, do których dopasowujemy klocki z zestawu. Niektóre z nich stworzone są z ekologicznych materiałów, jak np. drewno, które pokryte jest farbami ekologicznymi, dzięki czemu naszemu dziecku nie grozi żadne niebezpieczeństwo. Bardzo dobrym pomysłem jest zakup zabawki interaktywnej w formie przytulanki. Istnieją misie, czy lalki, które posiadają wiele funkcji, wpływających na rozwój naszego dziecka. Dzięki temu maluch będzie czuł większą więź z pluszakiem oraz będzie mógł zabrać go wszędzie ze sobą. Nasz Bartek często w podróż do babci zabierał z sobą Szczeniaczka Uczniaczka, który z czasem oddaliśmy młodszemu dziecku.


Niezależnie od wieku, piłka jest najlepszym motywatorem do tego, aby się ruszać. Starsze dzieci biegają z nią po boisku, grają w zbijaka, czy głupiego Jasia. Te pozornie proste czynności mają niezwykłe znaczenie w kształceniu i wyrabianiu sprawności ruchowej a także umiejętności funkcjonowania w grupie. Powszechnie wiadomo, że każda forma ruchu wpływa na wzrost sprawności dziecka, stymulując rozwój ścięgien, mięśni, kości i układu krążenia.A co z maluszkami, które jeszcze nie potrafią chodzić? Czy dla nich też jest to rozwijająca zabawa? Oczywiście! Zabawy z piłką mogą towarzyszyć maluszkowi już od momentu kiedy potrafi samodzielnie siedzieć. Gdy szkrab będzie ją potrącał, potoczy się ona, motywując go do raczkowania. Warto jednak wybrać taką, która jest miękka – i w razie gdyby maluszek się na nią przewrócił, zapewni mu miękkie lądowanie. Taką zabawką jest np. Wesoła Piłka Nożna. 

Trenować celne strzały można w pojedynkę, ale prawdziwą frajdę sprawia rozegranie meczu z rodzicem, czy z innymi dziećmi. Maluszki mogą bawić się wspólnie, tocząc piłkę do siebie po dywanie, a starsze dzieci, rozgrywając pełne emocji mistrzostwa na miarę kandydatów do reprezentacji narodowej. Takie zabawy uczą funkcjonowania w grupie i dają zakosztować smaku pierwszych porażek i wygranych, co z kolei uczy pociechę radzić sobie z emocjami. 

W naszej rodzinie zabawki interaktywne były od zawsze. Zawsze sprawiały frajdę i do dziś nasz Maciek z przyjemnością sięga po EduRobota, który pomimo tego, że wie naprawdę wiele o naturze i świecie, również zachęca go do zaprowadzenie go do kolejnego miejsca zwiedzania na planszy. Tak czy siak, sama już dawno zauważyłam, że czas spędzony z zabawkami interaktywnymi, przyczynił się do tego, że chłopcy chłoną wiedzę i są mega aktywni oraz chcą się bawić z innymi.

Jestem ciekawa Waszego zdania, jakie macie zdanie na temat zabawek interaktywnych. 
Czy są w śród Was małe dzieci, które bawią się takimi zabawkami? Zainteresował Cię ten post? Miło mi będzie, kiedy:


  • pozostawisz komentarz pod postem
  • udostępnisz go u siebie w mediach społecznościowych(wpis TUTAJ) 
  • zaobserwujesz mojego Facebooka ;
  • zaobserwujesz mojego Instagrama ;


  • Brak komentarzy:

    Prześlij komentarz

    Printfriendly